top of page

4 hiedelem a bosszúállással kapcsolatban

Nagyon sok amerikai film szól arról, hogy a jón esett sérelmet csak a bosszú állítja helyre. Ráadásul erőszakos módon. Pedig a bosszúnak elég sok káros hatása van ránk nézve, de ezt egy másik posztban mutatjuk meg. Most viszont 4 olyan gondolatot olvashatsz, amely arról szól, mi mindent várunk el, ha bosszút állunk a másikon.



„A bosszú helyre fogja állítani köztünk az egyenlőséget”

Azt gondoljuk, hogy ha mi szenvedünk, akkor a másik „jót röhög a markában”, kvázi élvezi azt, hogy nekünk kárt okozott. Ezért nekünk is hasonló sérelmet kell okoznunk neki, hogy mi ugyanezt tehessük. A gondolat sántít, nem véletlenül mondják, hogy az erőszak erőszakot szül. A kérdésnek inkább annak kellene lenni, hogy a mi lelkünk mitől könnyebbülne meg. Ha látjuk a másikat szenvedni? Vagy ha tudatosulna benne, hogy velünk mit tett, és megpróbálná helyreállítani azt?


„Nem fogom gyengének érezni magam, javul az önértékelésem”

Amikor valakitől valamilyen sérelmet szenvedünk el, akkor gyakran jut az eszünkbe az a gondolat, hogy „majd én jól megmutatom neki”. „Most majd jól megkapja a magáét.” Amikor elszenvedjük azt a bizonyos sérelmet, akkor gyakran érezzük azt, hogy alulmaradtunk, vagy hogy kiszolgáltatott helyzetbe kerültünk. Vagyis, ha visszaadjuk a másiknak, amit kaptunk tőle, akkor helyre áll az önértékelésünk. Mintha visszavennénk az irányítást a másiktól. Vajon mit tesz velünk, ha mi is ugyanazt tesszük a másikkal, amit ő tett velünk?


„Tudnia kell, hogy velem ezt nem teheti meg”

Ha lehetőséged van bosszút állni valakin, két lehetőség adódik. Az egyik, hogy úgy veszel elégtételt a másikon, hogy ő nem tudja. A másik lehetőség az, hogy meg fogja tudni. Melyiket választanád? Naná, hogy azt, tudja meg. Miért? Mert üzenni akarsz neki. Méghozzá azt, hogy ezt nem teheti meg veled. És hogy amit tett, annak következménye van. És ez így is van. Bármit teszünk annak mindig lesz valamiféle következménye. Akár most, de az is lehet, hogy csak hosszú idő múlva.


„Végre szeretnék megkönnyebbülni”

Azt gondoljuk, hogy ez az egyik legfontosabb gondolat, ha valaki bántalmazott bennünket akár szavakkal, akár testileg, vagy valamit tönkretett, ami a miénk. A hétköznapi gondolkodásban is ott van, hogy ha kiadjuk a dühünket, akkor nem rekednek bennünk a negatív érzelmek, és nem üt vissza az egészségünkre valamilyen betegség formájában. Általában a segítő szakemberek is azt preferálják, hogy valamin vezessük le a „mérgünket”: egy bokszzsákon, egy párnán, törjünk, zúzzunk. És ha meg beírod a keresőbe ezt a két szót, még lesz is rá találat. Autókat törhetsz csupán 200.000 forintért.


Hogy honnan van ez a gondolat? Sigmund Freud osztrák neurológus és pszichiáter szerint amennyiben egy késztetés mögötti feszültség nem vezetődik le, akkor a késztetés megmarad, és egy erősebb lesz.


Szóval úgy tűnik, hogy a bosszú végrehajtása vonzó, sőt üdvös dolog. A valóság azonban az, hogy amíg megtervezed, sokkal vonzóbb, mint amikor végrehajtod.


Hogy vagy a bosszúszomjaddal? Számodra is fontos az elégtétel? Mennyi ideje forrong már benned?


Szakembereink segítenek megfelelő mederbe terelni érzéseidet!

Szondy Máté nyomán

35 megtekintés0 hozzászólás

Comments


bottom of page